⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

LATAJĄCE MACHINY PROFESORA OEHMICHENA

LATAJĄCE MACHINY PROFESORA OEHMICHENA LATAJĄCE MACHINY PROFESORA OEHMICHENA LATAJĄCE MACHINY PROFESORA OEHMICHENA Stephane Begoin Francja 2009

Les incroyables machines volantes du professeur Oehmichen

reżyser: Stephane Begoin

film dokumentalny, Francja, 2009, 52 min.

Na początku XX wieku wynalazcy z Europy i Ameryki zaangażowali się w prace nad stworzeniem pierwszego helikoptera. Musiało jednak powstać wiele nieudanych prototypów, aby sukces osiągnął w końcu Francuz Etienne Oehmichen.

Powodzenie swojego projektu Oehmichen zawdzięczał przełomowemu pomysłowi. Podczas gdy jego konkurenci polegali wyłącznie na technologii, on szukał inspiracji w przyrodzie. Specjalnie skonstruowanymi kamerami nagrywał ptaki i insekty, aby gruntownie przeanalizować mechanizmy ich lotu. W końcu w 1924 roku zrealizował pierwszy udany prototyp helikoptera.

Idee pionierów aeronautyki odżywają współcześnie dzięki zainteresowaniu inżynierów i popytowi rynkowemu. Korzystając z osiągnięć wizjonerów takich jak Oehmichen, naukowcy konstruują dziś małe latające roboty, nierzadko równie niepozorne, co owady obserwowane onegdaj przez francuskiego wynalazcę.

Najbliższe emisje

Reklama