⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

 

LATAJĄCE CYSTERNY

LATAJĄCE CYSTERNY LATAJĄCE CYSTERNY LATAJĄCE CYSTERNY Bertrand Schmit Francja 2004

Tankers en plein ciel

reżyser: Bertrand Schmit

film dokumentalny, Francja, 2004, 50 min.

Przez ponad 15 lat Joăo Amaral latał na 35-letnim Boeingu trzy razy dziennie do kopalni diamentów w Angoli. Film jest nie tylko historią życia nadzwyczajnego pilota, ale i opowieścią o kraju, w którym właśnie skończyła się wojna domowa.

Wiele samolotów transportowych nie klasyfikuje się do latania nigdzie indziej na świecie oprócz Afryki. Te tzw. "latające cysterny" można kupić po bardzo niskich cenach. Firma Transafrik, założona w 1985 roku przez niemieckich przedsiębiorców, używała ich do transportu benzyny do kopalni diamentów w północno-wschodniej Angoli. Ponieważ wszystkie drogi zostały zniszczone podczas wojen, które targały krajem od 1961 do 2002 roku, droga powietrzna okazała się jedyną, którą można było przemierzyć kraj wzdłuż i wszerz. Drogą choć niebezpieczną, to bardzo dochodową. Każdy lot przynosił zysk 10 000 USD, o ile samolot nie został zestrzelony przez żołnierzy. W takich warunkach przyszło pracować Joăo, bohaterowi z czasów wojny domowej w Angoli, który zamienił kamizelkę kuloodporną i niebezpieczny styl życia na uniform pilota samolotów handlowych.

Najbliższe emisje

Reklama