Galeria

  • LARA CROFT - ŚMIERCIONOŚNA I POWABNA
  • LARA CROFT - ŚMIERCIONOŚNA I POWABNA
  • LARA CROFT - ŚMIERCIONOŚNA I POWABNA
  • LARA CROFT - ŚMIERCIONOŚNA I POWABNA

 

LARA CROFT - ŚMIERCIONOŚNA I POWABNA

Lara Croft: Lethal and Loaded

reżyser: Dev Varma

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2001, 48 min.

Próba zdefiniowania fenomenu Lary Croft - super bohaterki gier komputerowych i hollywoodzkich produkcji.

Lara Croft to inteligentna i wysportowana dziewczyna z kruczoczarnym warkoczem, z zawodu archeolog, rodowita Brytyjka o arystokratycznym rodowodzie. Źeński odpowiednik Jamesa Bonda. Jej postać zrodziła się w połowie lat 90. w umyśle młodego grafika Toby'ego Garda. Jego oryginalne projekty spodobały się szefom firmy Core Design, która rok później wydała pierwszą część legendarnej już gry komputerowej. Do dziś ukazało się jej siedem części, a sprzedaż szacuje się na dziesiątki milionów egzemplarzy. Popularność przygód Lary przełożyła się na komiks, adaptacje książkowe i filmowe. Jej idealne wymiary (34-23-35) zainspirowały też twórców bielizny oraz graczy w piłkę nożną.

Realizatorzy dokumentu przedstawiają postać Lary Croft z perspektywy 10 lat, które upłynęły od jej narodzin. Obserwujemy od kuchni proces powstawania trójwymiarowej bohaterki na ekranie komputera. Jej sylwetka, choć ewoluowała przez kolejne lata, nadal niezmiennie fascynuje. Gracze pasjonują się nie tylko jej przygodami, ale i proporcjami ciała. Dla Vince'a Lara stała się prawdziwą obsesją. John Sanderson w dowód oddania robi sobie kolejne tatuaże. Przed kamerą wypowiadają się projektanci postaci, uczennice elitarnej brytyjskiej szkoły i liczni fani. Lara inspiruje również gwiazdy np. zespół U2 i The Prodigy. Na dużym ekranie w jej postać wcieliła się laureatka Oscara Angelina Jolie.

Lara Croft to ikona tzw. "dot generation". Twórcy dokumentu próbują przybliżyć fenomen tej postaci, która w ciągu kilku lat zdobyła szturmem współczesną kulturę masową.

Najbliższe emisje

Reklama