⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

LA CABALE DES OURSINS

reżyser: Luc Morillet

film dokumentalny, Francja, 1991, 18 min.

Pejzaż północnej Francji zdominowany jest przez hałdy. Jednak na mapach Państwowego Instytutu Geograficznego (Institut Geographique National) brak jest jakichkolwiek informacji dotyczących wysokości hałd.

Przywołują one wspomnienia kopalń, dziś już konsekwentnie wypieranych przez nowoczesny przemysł. Kopalnie kojarzą się nieodmiennie z ciężką, źle płatną pracą. Hałdy nie są jednorodne. Różnią się kształtem, rodzajem nawierzchni. W Belgii część z nich została już zagospodarowana dla celów turystycznych. We Francji, w miejscowości Noeux-les-Mines, na hałdach zorganizowano teren zabaw dla dzieci. Istnieją plany zagospodarowania ich dla potrzeb ośrodka rekreacyjnego z torami narciarskimi ze sztucznej nawierzchni oraz miejscem przeznaczonym dla lotni. Nowe plany wykorzystania terenów poprzemysłowych dalekie są więc od pierwotnych pomysłów zrównania hałd z ziemią.

Najbliższe emisje

Reklama