⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

poniedziałek, 21.09 21:00
wtorek, 22.09 00:00
środa, 23.09 00:00
środa, 23.09 02:05
-
-

Historia

Kości niezgody

Bones of Contention

film dokumentalny, USA, 2017, 75 min.

Jak hiszpański naród wydobywa tragiczną przeszłość, która jest aktywnie tłumiona przez władze? "Kości niezgody" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny, który przedstawia temat prześladowania homoseksualistów w Hiszpanii w czasach Franco, ilustrowany tekstami G. G. Lorki.

W Hiszpanii w nieoznakowanych grobach pochowano ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ofiar reżimu Franco. Dziś rodziny podejmują wysiłki, aby odkryć i zidentyfikować kości swoich bliskich, pomimo sprzeciwu hiszpańskiego rządu. Ukryte, ale obecne w pamięci bliskich, masowe groby zaginionych Hiszpanów są trafną metaforą hiszpańskiej pamięci historycznej. Film splata dwa nurty - ruch pamięci historycznej mający na celu odkrycie przeszłości oraz identyfikowanie skrywanego życia homoseksualistów pod rządami Franco. Łączy je postać najsłynniejszego hiszpańskiego poety Federico Garcíi Lorki, który zginął w pierwszych tygodniach wojny domowej w Hiszpanii. Jego tragiczna historia stała się symbolem zarówno dla ruchu pamięci historycznej, jak i ruchu LGBT.

Najbliższe emisje

Reklama