⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

KARPATY: 50 MIL, 50 LAT

reżyser: Yale Strom

film dokumentalny, Francja, 1996, 78 min.

Dokument będący wyprawą w głąb Karpat, w poszukiwaniu specyficznej miejscowej kultury.

Niniejszy film prowadzi nas w niedostępne regiony Karpat, ubogiej, rolniczej krainy Europy Wschodniej, z którą nierozerwalnie związana jest historia 250 000 Żydów zamieszkujących te tereny przed II Wojną Światową. Obecnie wspólnota żydowska liczy zaledwie 1 200 członków.

Historia Karpat i żyjących w tych górach ludzi przedstawiona jest przez bohatera filmu, Zeva Godingera, jednego z nielicznych, którzy przeżyli holocaust, mężczyznę liczącego sobie dziś około sześćdziesięciu lat. Udaje się on z pielgrzymką do swojego rodzimego miasta. W 1944 roku, jako nastolatek, został deportowany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po powrocie wiódł "pieskie życie" w swojej ojczyźnie, gdzie doczekał się kolejnych prześladowań, tym razem ze strony komunistów. Jednak Zev nigdy nie stracił wiary i nadziei. Zawsze czuł się bliski Cyganom, którzy także cierpieli prześladowania i byli deportowani. Dzięki jego opowiadaniom odkrywamy miejscową kulturę i muzykę, będącą mieszanką różnych kultur, niezwykle interesującą z punktu widzenia etnomuzykologii.

Najbliższe emisje

Reklama