Galeria

  • KAREN BLIXEN - POŻEGNANIE NIE TYLKO Z AFRYKĄ

 

KAREN BLIXEN - POŻEGNANIE NIE TYLKO Z AFRYKĄ

KAREN BLIXEN - POŻEGNANIE NIE TYLKO Z AFRYKĄ KAREN BLIXEN - POŻEGNANIE NIE TYLKO Z AFRYKĄ KAREN BLIXEN - POŻEGNANIE NIE TYLKO Z AFRYKĄ Marcus Mandal, Anna von Lowzow Dania/Kenia/USA 2005

reżyser: Marcus Mandal, Anna von Lowzow

film dokumentalny, Dania/Kenia/USA, 2005, 59 min.

Opowiedziana na nowo historia życia ekscentrycznej duńskiej pisarki, którą świat zapamiętał jako autorkę bestselleru "Pożegnanie z Afryką".

Publikowała pod męskimi pseudonimami Isak Dinesen, Pierre Andrezel i Osceola, ponieważ nie chciała, aby jej powieści zamykano w ciasnej szufladce z etykietką "literatura kobieca". Kształciła się w Kopenhadze, Paryżu i Rzymie, a swoje pierwsze literackie teksty, jako Osceola właśnie, publikowała w duńskich czasopismach z 1905 roku. Jej życie zmieniło się diametralnie, kiedy w 1914 roku wyszła za swojego kuzyna i wyjechała z nim do Kenii, aby tam uprawiać kawę. Zmęczona zdradami męża wystąpiła o separację w 1921 roku, a cztery lata później twardo zażądała rozwodu. W Kenii pozostała jeszcze przez dziesięć lat, samotnie prowadząc plantację. Do Dani powróciła dopiero, kiedy załamał się rynek kawy i zagroziło jej bankructwo.

Siedemnaście lat swojego życia w okolicach Nairobi Blixen zamknęła w niezwykłej powieści "Pożegnanie z Afryką". Opowiada w niej o tym, jak miejsce, które na początku miało być wyłącznie źródłem zarobku, stało się jej stylem życia, a później wręcz uzależnieniem. Żegnając się z Afryką, Blixen zostawiła tam część swojej kultury i najbliższych - rdzennych mieszkańców Afryki i europejskich plantatorów.

Film "Karen Blixen - pożegnanie nie tylko z Afryką" to opowieść o życiu tej zakochanej w Czarnym Lądzie duńskiej baronowej. Autorzy dokumentu przedstawiają nam ją jako silną i niezłomną kobietę, ekscentryczkę i niezwykle wrażliwą na innych osobę. Dzięki nim możemy przekonać się, ile z Karen Blixen jest w postaci, którą w ekranizacji jej najsłynniejszej powieści wykreowała znakomita Meryl Streep, występująca i wypowiadająca się także w tym dokumencie.

Najbliższe emisje

Reklama