⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Biografie

Kapitan własnej duszy

reżyser: Michał Dąbrowski

film dokumentalny, Polska, 2013, 30 min.

Dokument, którego bohaterem jest kapitan Karol Borchardt - polski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej.

Karol Borchardt urodził się w 1905 roku. W 1928 roku ukończył Szkołę Morską w Tczewie. Pływał na pasażerskich transatlantykach armatora Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA, pełniąc funkcje oficerskie. W 1936 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej, a dwa lata później rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, obejmując stanowisko zastępcy komendanta żaglowca szkolnego Dar Pomorza.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Darze Pomorza w czasie rejsu. Na polecenie władz udał się do Sztokholmu, a potem do Szkocji. Gdy wrócił, pływał na statkach pasażerskich przekształconych w transportowce. Został starszym oficerem polskiego statku pasażerskiego MS Piłsudski i w listopadzie 1939 roku przeżył jego zatopienie. Został wówczas poważnie ranny w głowę. Po wyleczeniu został starszym oficerem transatlantyka MS Chrobry i w 1940 roku przeżył jego zbombardowanie i zatopienie. Został ponownie ranny, odnowił mu się uraz z zatopienia MS Piłsudski. Zdrowie coraz bardziej utrudniało kapitanowie służbę na morzu.

W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii, nie mogąc pływać, zaczął pisać opowiadania marynistyczne, które stały się istotą jego twórczości. W 1949 roku wrócił do kraju na pokładzie statku MS Batory, pełniąc funkcję starszego oficera. W Polsce rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie uczył w Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni i w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Od września 1968 roku wykładał w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970.

Zmarł w 1986 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Film "Kapitan własnej duszy" to nie tylko dokument poświęcony pamięci kapitana Borchardta - to także historia powstania Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie czy portu w Gdyni. Film wzbogacony jest o unikalne stare fotografie i ujęcia filmowe.

Najbliższe emisje

Reklama