⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

KANDYDATKA - ANGELA MERKEL

Die Kandidatin Angela Merkel

reżyser: Hanni Husch, Gesine Enwaldt

film dokumentalny, Niemcy, 2005, 43 min.

Głęboki i obiektywny portret jednej z najbardziej wpływowych kobiet w międzynarodowej polityce.

Bywa porównywana do byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Helmut Kohl, jej były szef, nazywał ją "żelazną dziewczynką". A niemiecka prasa mówi o niej po prostu: "Angie". Urodziła się w Hamburgu, ale młodość spędziła w komunistycznej NRD, gdzie jej ojciec był pastorem w kościele luterańskim. Studiowała fizykę na Uniwersytecie w Lipsku, a później w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk, gdzie uzyskała doktorat. Kiedy upadł mur berliński, Merkel zaczęła zaniedbywać chemię kwantową, którą wówczas się zajmowała, na rzecz polityki, swojej nowej pasji. Pod koniec 1989 roku dołączyła do partii Demokratischer Aufbruch, a już rok później w wyborach po zjednoczeniu Niemiec została ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 roku zmieniła urząd i stała się ministrem środowiska i bezpieczeństwa jądrowego.

Wkrótce później wewnątrz CDU, partii Merkel, wybuchł skandal finansowy, który skompromitował wielu polityków, w tym kanclerza Helmuta Kohla. Merkel oficjalnie zajęła wtedy stanowisko krytyczne wobec Kohla i ówczesnego przewodniczącego partii CDU Wolfganga Schäublego. Odwaga wyraźnie się jej opłaciła - Merkel ocaliła swoje dobre imię, a w 2000 roku objęła dowodzenie CDU i została pierwszą w historii partii kobietą na tym stanowisku.

Jej rządy nie wszystkim przypadły do gustu - Merkel nadała partii charakter bardziej konserwatywny, a zarazem prokobiecy: wiele kobiet wysunęło się wówczas na czoło CDU. Mimo licznych przeciwników wciąż umacniała swoją pozycje w państwie. Kiedy 30 maja 2005 roku partie CDU i CSU ogłosiły ją jako kandydatkę na stanowisko szefa niemieckiego rządu, nikt nie był zaskoczony.

Po wygranych wyborach 22 listopada 2005 roku Bundestag zatwierdził Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec, a tym samym uczynił z niej pierwszą kobietę na czele tego państwa od czasów cesarzowej Teofano, której monarchia przypadła na lata 956 - 991.

Dokument "Kandydatka - Angela Merkel" pokazuje dzisiejszą szefową niemieckiego rządu jako osobę, która politykę stawia nad wszystkim innym i niestrudzenie dąży do wyznaczonego celu. Przedstawia też przyjacielską "Angie", która nie straciła poczucia humoru, dystansu do siebie i otwartości - a w niemieckim dokumencie mówi nawet kilka (zaskakujących!) słów po polsku.

Najbliższe emisje

Reklama