⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Kamizelka spokoju

Eine Ruhige Jacke

reżyser: Ramon Giger

dokumentalny, Szwajcaria, 2010, 74 min.

Co należy zrobić jeśli od świata zewnętrznego dzieli cię jedynie krucha warstwa ochronna? Założyć kamizelkę. A jeśli jest się autykiem? Czy kamizelka wystarczy?

Roman od 26 lat nie powiedział ani słowa. Wydaje się, że między nim a światem zewnętrznym nie ma bufora bezpieczeństwa w postaci racjonalnej samokontroli. Roman ma problemy z komunikacją. Poza tym, że odrzucił całkowicie werbalną formę ekspresji jest często apatyczny i zamyka się na sygnały z zewnątrz. Zdarza mu się zasłaniać oczy i uszy, drażnią go ludzkie głosy. Jednak czasem, kiedy skupia się na naprawdę drobnych i teoretycznie błahych sprawach potrafi zająć się nimi z prawdziwą pasję. Np. wtedy kiedy gra na gitarze jeden konkretny akord.
Największą pasją Romana jest jednak filmowanie. Kamera i to co za jej pomocą tworzy jest jego głównym narzędziem do komunikacji z resztą świata. Widzowie poznają Romana i Xavera, jego opiekuna, kiedy ci przebywają na szwajcarskiej farmie. Zwykłe codziennie obowiązki sprawiają, że obaj zaczynają się rozumieć. Xaver próbuje wyciągnąć Romana z jego odizolowanego świata. Film kończy śmierć Xavera.

Dokument z niezwykłą delikatnością i zrozumieniem opowiada o życiu chorego na autyzm Romana. Dzięki wplecionym w film ujęciom zrobionym przez samego bohatera widz ma okazję wkroczyć na chwilę w świat autystycznego umysłu i sposobu postrzegania świata.

Film z cyklu: PORTRETY
Premiera: sobota, 25 lutego 2012, godz. 20:45
Od lat dwunastu.

Najbliższe emisje

Reklama