Galeria

  • KAMIKADZE W KOLORZE
  • KAMIKADZE W KOLORZE
  • KAMIKADZE W KOLORZE
  • KAMIKADZE W KOLORZE

Historia

KAMIKADZE W KOLORZE

Kamikaze: In Colour

film dokumentalny, USA, 2001, 81 min.

Najbardziej desperacka technika zabijania podczas II Wojny Światowej powodowana była religią, fanatycznym nacjonalizmem i strachem przed okupacją ojczyzny. Japońscy piloci - samobójcy nazywali siebie kamikadze, co oznacza "boski wiatr".

Była to metoda ataku, której Alianci nie znali i przed którą nie byli w stanie się obronić. Samobójcze łodzie, samoloty bombowe i "pociski z ludzi" stały się nową śmiercionośną bronią. Od bitwy morskiej o Leyte do walk o Okinawę twórcy filmu, w oparciu o unikalne materiały filmowe, dokumentują desperackie działania Japonii, której groziło poddanie się. Zobaczymy ceremonie pożegnalne pilotów, potężne eksplozje i ogromne zniszczenia spowodowane przez oddziały kamikadze.

Dlaczego tysiące młodych mężczyzn poświęciło swe życie dla cesarza i kraju? Czy byli wariatami gotowymi do działania na każdy rozkaz dowódcy czy dzielnymi żołnierzami, którzy w imię honoru i tradycji uważali samobójstwo za jedyne rozwiązanie, by uratować ojczyznę? Twórcy wyjaśniają ideę tych desperackich ataków. Okazuje się, że były one ściśle związane z religią, tradycją japońskich samurajów, historią i ówczesną sytuacją kraju.

Najbliższe emisje

Reklama