⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • KAMIENNA CISZA
  • KAMIENNA CISZA
  • KAMIENNA CISZA

 

KAMIENNA CISZA

KAMIENNA CISZA KAMIENNA CISZA KAMIENNA CISZA Krzysztof Kopczyński Polska/USA 2007

reżyser: Krzysztof Kopczyński

film dokumentalny, Polska/USA, 2007, 53 min.

Ta historia obiegła cały świat. 29-letnia zamężna Amina, posądzona o cudzołóstwo, zmarła w wiosce Spingul w wysokich górach na północy Afganistanu. Nad jej śmiercią ciąży tajemnica - nie wiadomo, czy została ukamienowana, uduszona, zmarła na atak serca czy popełniła samobójstwo.

Jej domniemany kochanek Karim uciekł z wioski, a jego rodzina milczy sterroryzowana przez sąsiadów. Choć rodzice Aminy nie wyrażają żalu z powodu utraty córki, a świadkowie przeczą sobie, reżyser próbuje odtworzyć wydarzenia tego tragicznego dnia. W efekcie powstał dokument o kłamstwie i zakłamaniu, zmowie milczenia, domniemanej winie, rażącej niesprawiedliwości, a także o naszej bezradności wobec świata islamu, którego nie rozumiemy. Ekipa filmowa wykazała się odwagą, determinacją oraz wielkim taktem podczas realizacji filmu. Niewątpliwym walorem dokumentu są niezwykłe zdjęcia Jacek Petryckiego i nominowanej do Oscara Hanny Polak, które wydobywają surowe piękno afgańskich gór.

Film "Kamienna cisza" zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego na Dok Leipzig 2007, Nagrodę "Sky is the Limit" na Doc Chicago 2007, był pokazywany na IDFA 2007, 10. Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Salonikach 2008 i na PLANETE DOC REVIEW 2008.

Najbliższe emisje

Reklama