⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

KALEJDOSKOP ARCYDZIEŁ. JASKINIA LASCAUX

Palettes: Lascaux

reżyser: Alain Jaubert

film dokumentalny, Francja, 1996, 52 min.

Pokryta znakomicie zachowanymi, pochodzącymi sprzed 16 tysięcy lat malowidłami jaskinia Lascaux to najbardziej fascynująca i zarazem tajemnicza galeria świata.

Jedno z najbardziej fascynujących muzeów na świecie ma około 16,5 tysiąca lat. Znajduje się w Akwitanii w południowo-zachodniej Francji, gdzie 8 września 1940 roku odkryli je podczas górskiej wycieczki czterej chłopcy szukający psa. Jaskinia Lascaux uważana jest za jedno z największych odkryć archeologicznych XX wieku. Jej wnętrze, złożone z kilku sal i długich korytarzy, wypełnione jest około 15.000 rytów skalnych oraz 150 malowidłami i rysunkami zwierząt, scen myśliwskich i nieznanych rytuałów łowieckich. Kim byli "artyści" z Lascaux? Myśliwymi, czarownikami czy natchnionymi malarzami? Po co ozdobili ściany jaskini? Jak wyjaśnić genialny stan i styl malowideł? Odpowiedzi na te pytania poszukują realizatorzy dokumentu "Kalejdoskop arcydzieł. Jaskinia Lascaux" - znakomicie zrealizowanego, wykorzystującego nowoczesne metody dokumentalistyki filmu o mitycznej jaskini, która nie przestaje fascynować.

Najbliższe emisje

Reklama