⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. CREEKS

reżyser: Henry Nevison

serial dokumentalny, USA, 1995, 31 min.

Doskonała seria będąca studium na temat historii i kultury Indian pochodzących z Ameryki Północnej.

Historycy oraz przedstawiciele plemion opowiadają o przeszłości każdej społeczności, nierzadko obalając istniejące do dziś mity i stereotypy dotyczące Indian. Poszczególne odcinki są poświęcone różnym indiańskim wspólnotom. Widzowie zaproszeni są do podróży poprzez indiańskie rezerwaty, gdzie przedstawiciele różnych pokoleń zastanawiają się nad problemem Indian w Ameryce. Seria wykorzystuje znakomite zdjęcia, fragmenty filmów i tradycyjną indiańską muzykę. Realizatorzy uczestniczą w rytualnych ceremoniach plemion.

Przodkowie Indian Creeks tworzyli wspólnoty na równinach u wybrzeży rzeki Missisipi. Ich życie zależało od obfitości zbiorów kukurydzy i fasoli. W czasie gdy kobiety zajmowały się uprawą roli mężczyźni polowali lub walczyli. W latach 1813 - 1814 Creeks wyruszyli na wojnę przeciwko Stanom Zjednoczonym. Zostali zdziesiątkowani przez oddziały generała Jacksona. W 1830 roku podpisano dokument zobowiązujący Creeks do przeniesienia się na drugi brzeg Missisipi. Indianie ci zachowali swój język i tradycję.

Najbliższe emisje

Reklama