⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

INDIANIE AMERYKI PÓŁNOCNEJ. AZTEKOWIE

reżyser: Henry Nevison

serial dokumentalny, USA, 1993, 30 min.

Doskonała seria odcinków będących studium na temat historii i kultury Indian pochodzących z Ameryki Północnej.

Historycy oraz przedstawiciele plemion opowiadają o przeszłości każdej społeczności, nierzadko obalając istniejące do dziś mity i stereotypy dotyczące Indian. Poszczególne odcinki są poświęcone różnym indiańskim wspólnotom. Widzowie zaproszeni są do podróży poprzez indiańskie rezerwaty, gdzie przedstawiciele różnych pokoleń zastanawiają się nad problemem Indian w Ameryce. Seria wykorzystuje znakomite zdjęcia, fragmenty filmów i tradycyjną indiańską muzykę. Realizatorzy uczestniczą w rytualnych ceremoniach plemion.

Cywilizacja Azteków została całkowicie zniszczona przez hiszpańskich kolonów. Aztekowie, przybyli na tereny dzisiejszego Meksyku około 1340 roku. Przez inne plemiona uważani byli za dzikich. Nazywano ich "obcymi". Tymczasem to właśnie oni wykształcili najdoskonalszą cywilizację swojej epoki. Poszerzali własne terytoria prowadząc wojny z innymi plemionami. Wkrótce zarządzali już potężnym obszarem. Budowali wspaniałe miasta. Ich potęga rosła (zgodnie z przepowiednią proroka). Hiszpanie zachwycili się Meksykiem. Jednak ich interwencja oznaczała koniec wspaniałej cywilizacji Azteków.

Najbliższe emisje

Reklama