⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • In vitro na talerzu?
  • In vitro na talerzu?

Nauka i technika

In vitro na talerzu?

Will we soon be eating in vitro meat? / Bientot la viande in vitro dans notre assiette?

film dokumentalny, Francja, 2013, 89 min.

Czy niedługo będziemy jeść mięso ze sztucznie wyhodowanych zwierząt? Autorka dokumentu "In vitro na talerzu?" Stéphane Gabet szuka odpowiedzi na to pytanie.

Mięso in vitro, czyli inaczej mięso hodowane, jest sztucznie wytworzonym mięsem, które nigdy nie było częścią żywego zwierzęcia. PETA wyznaczyła milion dolarów nagrody dla tego, komu uda się wyhodować mięso z probówki, oszczędzając przy tym życie zwierząt. Jako pierwsi sukces w tej kwestii odnieśli naukowcy z NASA w 2002 roku, jednak metoda, którą opracowali, nie nadaje się do hodowli przemysłowej. Obecnie najbliżej odniesienia sukcesu są naukowcy pracujący z profesorem Markiem Postem. W 2013 roku udało im się zaprezentować hamburgera, którego bazą był kotlet stworzony metodą in vitro. Czy jednak uda się namówić konsumentów do kupowania i jedzenia sztucznie hodowanego mięsa? Jak zmieni się rynek po skomercjalizowaniu tej metody? Dokument "In vitro na talerzu?" był kręcony w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Francji, Holandii i Laosie.

Najbliższe emisje

Reklama