⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

IMPERIUM RZYMSKIE

L'empire Romain

reżyser: Serge Tigneres

film dokumentalny, Francja, 2005, 52 min.

Cesarstwo Rzymskie powstało ponad 2000 lat temu i zajmowało tereny większości Europy, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Było ekonomiczną i militarną potęgą, określaną jako pierwsze supermocarstwo w historii świata.

Seria historyczna "Imperium rzymskie" odtwarza ponad 400 lat istnienia imperium od czasów jego świetności do pierwszej fali najazdu barbarzyńców. Twórcy dokumentu dochodzą przyczyn, dlaczego po podbiciu terenów basenu Morza Śródziemnego oraz osiągnięciu bezprecedensowej dominacji nad podbitymi ludami, Cesarstwo runęło jak domek z kart. Serial przedstawia pozytywne i negatywne aspekty cywilizacji rzymskiej. Przepiękne miasta wokół Morza Śródziemnego, ich kultura powstała w oparciu o grecką czy bezcenne zabytki kontra przeżarta korupcją i walką o władzę rzymska społeczność. W trzecim stuleciu naszej ery, w dobie swej największej potęgi, imperium rzymskie zostało zmuszone do walki o przetrwanie. Rozległe i ogromne tereny były wystawione na ciosy z zewnątrz. Święta stolica Rzym była położona zbyt daleko od granic imperium, które stale atakowali barbarzyńcy. Teraz ich celem stało się zdobycie tych ziem i Rzymianie zostali zmuszeni do ochrony swoich posiadłości i majątków. Nadmiernie rozciągnięta armia nie była w stanie utrzymać linii obrony: ściany imperium się zawaliły i nadszedł czas innych ludów.

Najbliższe emisje

Reklama