⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

IMPERIUM CZERWONEGO NIEDŹWIEDZIA. PIEŚŃ WOŁGI

reżyser: Petras Abukevichius

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1992, 51 min.

Niniejszy film poświęcony jest krainom geograficznym oraz faunie i florze terenów byłego Związku Radzieckiego.

To olbrzymie państwo obejmowało regiony o bardzo zróżnicowanych krajobrazach, warunkach klimatycznych, roślinności i świecie zwierząt.

Niniejszy odcinek poświęcony jest terenom leżącym w sercu Rosji - obszarom nadwołżańskim. Są one słynne z żyznych czarnoziemów i pięknych ras koni. To właśnie tu, w Astrachaniu, Lenin stworzył w 1919 roku pierwszy rezerwat przyrody. Dziś jednak Wołga jest jedną z bardziej zanieczyszczonych rzek. Nizina nadkaspijska, na której leży ostatni odcinek Wołgi zanim znajdzie ujście w wodach Morza Kaspijskiego, styka się z górami Kaukazu. Jest to pasmo, które na długości 1500 km rozdziela na południu Europę od Azji. Na górzystych obszarach Kaukazu żyją liczne gatunki zwierząt, wśród których tak wspaniałe okazy jak: niedźwiedź brunatny czy orzeł królewski. Tereny te stanowią także "przystanek" na trasie lotu wielu gatunków wędrownych ptaków.

Najbliższe emisje

Reklama