⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

IMPERIUM BRYTYJSKIE W KOLORZE

British Empire In Colour

reżyser: Lucy Carter

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 49 min.

Imperium brytyjskie zjednoczyło się po raz ostatni w zwycięskiej II Wojnie Światowej, ale po wojnie Brytyjczycy są wyczerpani, a dawne kolonie uzyskują niepodległość. Wielka Brytania traci charakter cesarstwa.

W 1953 roku następuje koronacja Elżbiety II. Jest ona głową Wspólnoty Narodów, która wyłoniła się z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Australia - członek wspólnoty - zachęca brytyjskich robotników do emigracji ze starego kraju w obawie, że zostanie zalana przez azjatyckich sąsiadów. W polityce imigracyjnej Australia dyskryminuje kolorowych, nawet pochodzących ze Wspólnoty. Podobnie dyskryminowana jest rdzenna ludność dawnych kolonii, Aborygeni i Indianie kanadyjscy. Problemy rasowe występują szczególnie ostro w Rodezji. Wreszcie napływ kolorowej ludności do Wielkiej Brytanii stwarza nowe problemy integracyjne i zmienia jej oblicze.

Najbliższe emisje

Reklama