⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

IMPERIUM BRYTYJSKIE W KOLORZE: SPOTKANIE Z PRZEZNACZENIEM

reżyser: Lucy Carter

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2002, 49 min.

Przez 200 lat Brytyjczycy byli najpotężniejszym narodem na świecie. Ich imperium rozciągało się od Kanady do Indii, od Australii do Nigerii i od Karaibów do Południowej Afryki. We Wspólnocie Brytyjskiej znajdowała się jedna trzecia ludności świata... ale z pierwszej wojny światowej Wielka Brytania wyszła już osłabiona.

W programie wykorzystane zostały listy, dzienniki i wystąpienia przywódców obrazujące przeżycia rządzących i rządzonych, kolorowych i białych. Historia imperium brytyjskiego jest pełna sprzeczności, dokonuje się w niej postęp cywilizacyjny, ale też rządzą nią przesądy, a imperium nękają kryzysy. W 1912 roku dokonano w Indiach zamachu na lorda Hardinga. Oznaczało to, że w Indiach obudziły się narodowe ambicje. Po drugiej wojnie światowej Gandhi wyrzekł prorocze słowa, że jeśli Indie uzyskają niepodległość, to wkrótce i reszta krajów zależnych od Brytyjczyków podąży w ich ślady. Wystarczyło 10 lat, żeby tak się stało.

Najbliższe emisje

Reklama