⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

IMIGRANCI, KTÓRYM SIĘ POWIODŁO

reżyser: Anne-Corinne Morraine

film dokumentalny, Francja, 1997, 26 min.

"Imigranci, którym się powiodło" - to zjawisko naprawdę istnieje, mimo że media niewiele o nim mówią. Dowodem tego jest film Anne-Corrinne Morraine, który przedstawia portrety czterech osób o zagranicznych korzeniach, które zrobiły we Francji karierę.

Souad Meslem urodziła się we Francji, ale ponieważ jej rodzice pochodzą z Algierii, uważana jest za imigrantkę. Od 10 lat Souad jest prawnikiem. Sama sfinansowała swoje studia. Pieniądze zarobiła wykonując drobne prace, na przykład sprzątając. Boualem Halouche także ma algierskie korzenie. Pochodzi z biednej rodziny. Mimo wykształcenia, które powinno zapewnić mu pracę, przez 5 lat był na bezrobociu. Pewnego dnia postanowił wraz z żoną, Finką, założyć własną firmę. W momencie realizacji filmu Boualem był już szefem dużej firmy informatycznej i radnym. W północnej Francji otworzył dziesięć sklepów i fabrykę. Jedna z gazet nadała mu tytuł "Przedsiębiorcy 1996 roku". Jako radny stawia sobie za cel walkę z rasizmem i bezrobociem w środowisku imigrantów.

Urodzony w Kambodży Ty Lim również odniósł sukces we Francji, gdzie przyjechał mając 15 lat, aby zdobyć wykształcenie. Ukończył tam prestiżowe studia. Chciał wrócić do ojczyzny, by przejąć rodzinny interes, ale jego bliscy zostali wymordowani przez Czerwonych Khmerów. Zdecydował się więc pozostać i rozpoczął pracę na giełdzie. We Francji studiował również Amadou Barry, z pochodzenia Gwinejczyk. Po uzyskaniu dyplomu lekarza zamieszkał w niewielkiej francuskiej miejscowości, w której zdobył wierną klientelę.

Najbliższe emisje

Reklama