⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Iloraz inteligencji. Test dla naiwnych

Nauka i technika

Iloraz inteligencji. Test dla naiwnych

IQ: A History of Deceit

film dokumentalny, Francja, 2011, 52 min.

Skąd bierze się ludzka inteligencja? Czy można odziedziczyć ją po rodzicach? Czy może jest cechą nabytą w procesie wychowania i edukacji? Czy istnieje związek pomiędzy pochodzeniem i inteligencją?

W ubiegłym wieku przeprowadzono wiele badań, których wyniki miały przynieść odpowiedzi na te i wiele podobnych, stawianych od stuleci pytań. Jednak kontrowersje wciąż nie ustają. Zdania wśród naukowców badających ludzką inteligencję są podzielone. Jedni uważają że przeprowadzone w przeszłości badania są wyrocznią, na której można opierać złożone traktaty naukowe. Według innych te naukowe dzieła, to zbiór wyssanych z palca danych. Dla jednych MENSA skupia geniuszy, a inni będą uparcie twierdzić, że stowarzyszenie dąży do wyodrębnienia najinteligentniejszych ludzkich osobników, w celu stworzenia nowej rasy.
Dokument "Iloraz inteligencji. Test dla naiwnych" to próba zdemaskowania najważniejszych mitów jakie narosły wokół tematu badania ludzkiej inteligencji. Zebrano wypowiedzi wielu cenionych psychologów, zarówno z USA jak i z Europy, a także członków elitarnego stowarzyszenia MENSA zrzeszającego osoby z najwyższym IQ na świecie. Głos zabrały również osoby biorące udział w testach na inteligencję, które podzielą się swoimi odczuciami na temat badań w których uczestniczyły.

Najbliższe emisje

Reklama