⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

IGOR SIKORSKI - GENIUSZ I WIZJONER

reżyser: Mike Mc Leod

film dokumentalny, USA, 1992, 54 min.

Igor Sikorski urodził się w 1889 roku w Kijowie. Ukończył studia na Akademii Morskiej w Sankt Petersburgu. Na początku wieku zaprojektował pierwszy helikopter, jednak pierwsze próby nie powiodły się. Sikorski zawiesił prace nad projektami i poświęcił się budowie samolotów. W 1913 roku powstał pierwszy model, z czterema silnikami.

W 1917 roku w czasie rewolucji w Rosji, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1923 roku założył fabrykę lotnictwa. Pięć lat później stworzył pierwszy samolot, który mógł przewieźć na pokładzie dziewięć osób. W późniejszych latach powstały inne modele m.in. S-42, który aż dziesięć razy bił rekord świata wysokości. Od 1934 roku samoloty jego produkcji latają miedzy oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem. W 1939 roku skonstruował pierwszy helikopter, który utrzymał się w górze aż 90 minut.

Film, oparty na zdjęciach archiwalnych i wypowiedziach bliskich Igora Sikorskiego, przedstawia życie i przebieg kariery zawodowej tego pasjonata lotnictwa.

Najbliższe emisje

Reklama