⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Biografie

Iceberg Slim. Portret alfonsa

Iceberg Slim. Portret alfonsa Iceberg Slim. Portret alfonsa Iceberg Slim. Portret alfonsa Jorge Hinojosa USA 2013

Iceberg Slim: Portrait of a Pimp

reżyser: Jorge Hinojosa

film dokumentalny, USA, 2013, 84 min.

Robert Beck, znany pod pseudonimem Iceberg Slim, to alfons pochodzący z Chicago, który stał się bożyszczem całego pokolenia hip-hopowców. Film opowiada historię o drodze, którą przeszedł od nietypowej profesji po autora siedmiu przełomowych książek.

Urodzony w 1918 roku Robert Beck został wychowany przez samotną matkę, która prowadziła salon kosmetyczny w Milwaukee. Tam Beck zauważył, jak alfonsi przyprowadzają kobiety na zabiegi upiększające. Mimo, że studiował i matka chciała, aby został prawnikiem, ten sposób zarabiania pieniędzy i kontrolowania kobiet wydał mu się atrakcyjny. W wieku 18 lat został alfonsem i był nim nieprzerwanie przez 24 lata, aż do 1960 roku, w którym został aresztowany i spędził 10 miesięcy w więzieniu. Po odsiedzeniu wyroku Beck postanowił zmienić swoje życie i zaczął pisać książki. Opisał w nich w bardzo szczegółowy sposób swoją karierę jako Iceberg Slima i życie w getcie. Nie ukrywał niczego, przyznając się do tego, że był bezwzględnym i okrutnym człowiekiem. Zdradził np., że pod "opieką" miał w sumie 400 kobiet, zarówno białych, jak i czarnych. Gdy nie wykonywały jego poleceń, bił je drucianymi wieszakami.

Książki, które napisał Beck, uczyniły z niego ikonę kultury. Film Jorge Hinojosa wzbogacony jest wywiadami z Beckiem oraz Chrisem Rockiem, Henrym Rollinsem, Icem-T, Snoop Doggiem i Quincym Jonesem.

Najbliższe emisje

Reklama