Historia

HITLER I HESS

Hitler & Hess

reżyser: Trevor Poots

film dokumentalny, Wielka Brytania, 2001, 47 min.

Dokument ujawnia prawdziwą historię życia Rudolfa Hessa, najbliższego przyjaciela Adolfa Hitlera, którego ten ostatecznie uznał za szaleńca.

Rudolf Hess (1894 - 1987) był jednym z pierwszych nazistów. Führera poznał jeszcze w czasach studenckich. Podobnie jak on walczył i został ranny w czasie I Wojny Światowej oraz, podobnie jak Herman Göring, był pilotem. Został najbliższym przyjacielem Hitlera, jego osobistym sekretarzem, a także współtowarzyszem w najtrudniejszych dla III Rzeszy momentach. Dokument "Hitler i Hess" ujawnia, że to właśnie Hess, nie Adolf Hitler, wbrew powszechnemu myśleniu, był tym, który wprowadził doktrynę "lebensraum" do "Mein Kampf".

W nocy 10 maja 1941 roku Rudolf Hess - drugi następca Hitlera po Hermanie Göringu - wylądował na terenie Szkocji. Przybył w pokojowych zamiarach i w celu negocjacji pokojowych między III Rzeszą a Wielką Brytanią. Wierzył, że żądni końca wojny Brytyjczycy powitają go z otwartymi ramionami. Jednak wbrew swym nadziejom został aresztowany. Hitler i Churchill momentalnie uznali go za szaleńca, który działał w pojedynkę.

Hess spędził kolejne 46 lat w jednoosobowej celi, nie wliczając trwających kilka tygodni procesów norymberskich. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy skazał go na dożywocie. Nikt potem go nie widział, nikt nie sfotografował, nikomu Hess nie udzielił wywiadu ani nie zwierzył się, czego tak naprawdę był współtwórcą, świadkiem i uczestnikiem. Popełnił samobójstwo w 1987 roku w berlińskim więzieniu Spandau.

Wstrząsający dokument brytyjskiej produkcji "Hitler i Hess" to prawdziwa historia o życiu Niemców w czasie wojny i pokoju pod wodzą Adolfa Hitlera. Twórcy wykorzystali archiwalne materiały filmowe z czasów III Rzeszy, procesów norymberskich oraz wywiad z synem Rudolfa Hessa - Wolfem Hessem.

Najbliższe emisje

Reklama