HITCHCOCK, SELZNICK - ZMIERZCH HOLLYWOOD

Hitchcock & Selznick and the end of Hollywood

reżyser: Michael Epstein

film dokumentalny, USA, 1999, 84 min.

Dokument przedstawia fascynujące życie i dorobek dwóch osobowości i mistrzów Hollywoodu - wybitnego reżysera Alfreda Hitchcocka i producenta Davida O. Selznicka. Jest także obrazem tej "fabryki filmów" w jej krytycznym momencie - w latach 40-tych ubiegłego wieku.

W grudniu 1938 roku David O. Selznick spalił Atlantę, dzięki czemu został zrealizowany najświetniejszy i najdroższy film złotej ery Hollywoodu "Przeminęło z wiatrem". Telefony w lokalnym posterunku policji urywały się: "MGM się pali" - krzyczeli. "Nie. Selznick właśnie pracuje" - odpowiadali. W tym samym roku podarował amerykańskiej kinematografii inny, i bodaj najważniejszy, prezent - Alfreda Hitchcocka.

Hitchcock był związany kontraktem z Selznickiem w latach 1939 - 1946 i w trakcie ich współpracy powstały jedne z najgłośniejszych filmów lat 40-tych tj. "Rebecca", "Urzeczona" czy "Osławiona". Ich relacja zawodowa była odzwierciedleniem końca jednej ery Hollywood i początku drugiej. Selznick uznawał system pracy starego studio, w którym producent sprawował całkowitą kontrolę nad filmem i aktorami, podczas gdy Hitchcock był jednym z pierwszych reżyserów, którego celem było osiągnięcie prawie totalnego nadzoru nad każdym elementem podczas realizacji filmu.

W filmie "Hitchcock, Selznick - Zmierzch Hollywood" wykorzystano m.in. archiwalne materiały filmowe oraz fotosy. Dokument zdobył w 2000 roku nagrodę Emmy.

Najbliższe emisje

Reklama