HISTORIA SOWETO. POCZĄTEK KOŃCA

reżyser: Angus Gibson

film dokumentalny, USA, 1994, 52 min.

Historia Soweto, największego w Afryce siedliska apartheidu, miasta - getta, żywego świadectwa nietolerancji usankcjonowanej prawem. Niniejsza seria opowiada o walce o równouprawnienie, rozgrywającej się co dzień wśród represjonowanej większości czarnoskórych obywateli.

W latach 80-tych, siły oporu organizują się przeciw apartheidowi w stowarzyszeniu o nazwie Untided Democratic Front. Rząd Willema Botha (sprawującego urząd premiera w latach 1978 - 1989), w celu osłabienia ruchu oporu, zarządza kolejne stany wyjątkowe. Interwencje policji i wojska są na porządku dziennym, a pierwszymi podejrzanymi stają się studenci. Dziesiątki tysięcy mieszkańców Soweto tracą życie, lub trafiają do więzienia. Szczególnie młodzi, mający chęć i siłę do walki z rasistowskim reżimem, buntują się. Organizują bojkoty sklepów należących do Białych, paraliżując w ten sposób gospodarkę.

Do Soweto przybywają liczni bezrobotni i bezdomni. Stopień przestępczości gwałtownie wzrasta. W 1989 roku, prezydentem zostaje Frederik de Klerk, zwolennik normalizacji stosunków pomiędzy podzielonym społeczeństwem. Pierwszym znaczącym objawem zmian na lepsze jest uwolnienie, w 1990 roku, Nelsona Mandeli, lidera Narodowego Kongresu Afrykańskiego (ANC). Rozpoczyna się długotrwały proces, mający doprowadzić do upadku apartheidu i stworzenia nowej konstytucji dla Południowej Afryki. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Soweto czekają z nadzieją na nowe jutro. Niektórych nadal ogarnia przerażenie.

Najbliższe emisje

Reklama