Historia

HISTORIA SOWETO: MIASTO Z PUDEŁEK DO ZAPAŁEK. DZIEL I RZĄDŹ

reżyser: Angus Gibson

film dokumentalny, USA, 1994, 52 min.

Historia Soweto, największego w Afryce siedliska apartheidu, miasta - getta, żywego świadectwa nietolerancji usankcjonowanej prawem. Niniejsza seria opowiada o walce o równouprawnienie, rozgrywającej się co dzień wśród represjonowanej większości czarnoskórych obywateli.

Odcinek przypomina dzieje Johannesburga u progu XX-go stulecia. Kopalnie złota, kolonialiści europejscy, czarna siła robocza ... wszystko to łączy się z początkami segregacji rasowej w imię której Czarni nie mają wstępu do miasta, za wyjątkiem momentów, gdy pracują na rzecz Białych. Film przedstawia też powstawanie wydzielonych obszarów miasta, w których nędza jest zjawiskiem wszechobecnym. Tak właśnie tworzy się Orlando, dzielnica położona na południowym zachodzie Johannesburga, przyjmująca następnie nazwę Soweto.

W latach 50-tych, Apartheid zaostrza się, a czarni obywatele Johannesburga nie mają prawa wstępu na teren dzielnic przemysłowych miasta. Niniejszy film ukazuje narodziny ruchu oporu czarnej większości obywateli, reprezentowanego przez African National Congress (ANC) i gwałtowne represje wymierzone przeciw jego członkom przez oficjalne władze południowo - afrykańskie.

Najbliższe emisje

Reklama