Historia

HISTORIA LOTNICTWA. SZLAKI NA NIEBIE

reżyser: Rene-Jean Bouyer

serial dokumentalny, Francja, 1977, 52 min.

Film przedstawiający rzadkie dokumenty archiwalne, dowodzące w jaki sposób splatały się ze sobą rozwój nowoczesnego przemysłu oraz skuteczność walki powietrznej w latach 1910 - 1914.

Początkowo wojskowi dowódcy planowali wykorzystywanie samolotów wyłącznie do misji zwiadowczych. W czasie I Wojny Światowej takie było ich podstawowe przeznaczenie.

Po Lindberghu, który jako pierwszy przeleciał bez międzylądowania nad Atlantykiem, wielu pilotów starało się powtórzyć jego wyczyn. Najbardziej spektakularna okazała się przeprawa Francuzów Assolenta, Lefevre'a i Lottiego, którzy na pokład samolotu zabrali w Nowym Jorku... nielegalnego pasażera. Pierwsze przeloty nad Atlantykiem zapoczątkowały komercjalizację lotnictwa. Lata 30-te były okresem wielkiego rozwoju nowych metod wypróbowywania samolotów. Jednym z najlepszych inżynierów tej epoki był Marcel Riffard. Jego poszukiwania w dziedzinie konstrukcji samolotów i produkcja maszyn o aerodynamicznych kształtach zapewniły mu na zawsze miejsce w historii lotnictwa.

Najbliższe emisje

Reklama