Historia

HISTORIA LOTNICTWA. NIEBO W PŁOMIENIACH

reżyser: Daniel Costelle

serial dokumentalny, Francja, 1977, 52 min.

Film przedstawiający rzadkie dokumenty archiwalne, dowodzące w jaki sposób splatały się ze sobą rozwój nowoczesnego przemysłu oraz skuteczność walki powietrznej w latach 1910 - 1914.

Początkowo wojskowi dowódcy planowali wykorzystywanie samolotów wyłącznie do misji zwiadowczych. W czasie I Wojny Światowej takie było ich podstawowe przeznaczenie.

W niniejszym odcinku zabierają głos najwybitniejsi piloci. Z pewnością należy do nich John Cunningham, angielski pilot latający na myśliwcach, zasłużony w boju. Popularnie nazywano go "Cat's eyes" (Kocie Oczy). Inny pilot, Thomas Lanphier, zestrzelił samolot japońskiego generała Yamamoto, odwracając w ten sposób bieg wojny na Pacyfiku. W filmie zobaczymy również Aleksandra Pokriszkina, asa radzieckiego lotnictwa oraz Nataszę Krawcową, najsławniejszą kobietę - pilota. Wśród największych sław lotnictwa są także Saburo Sakai z Japonii i Pierre Clostermann z Francji. Ten ostatni ma na swoim koncie 33 zwycięstwa. Najniezwyklejsze wydarzenie II Wojny Światowej rozegrało się właśnie w powietrzu. W 1944 roku pewien człowiek spadł z wysokości 5 tysięcy metrów bez spadochronu i... przeżył!

Najbliższe emisje

Reklama