Historia

HISTORIA LOTNICTWA. BARIERA DŹWIĘKU

reżyser: Daniel Costelle

serial dokumentalny, Francja, 1977, 52 min.

Film przedstawiający rzadkie dokumenty archiwalne, dowodzące w jaki sposób splatały się ze sobą rozwój nowoczesnego przemysłu oraz skuteczność walki powietrznej w latach 1910 - 1914.

Początkowo wojskowi dowódcy planowali wykorzystywanie samolotów wyłącznie do misji zwiadowczych. W czasie I Wojny Światowej takie było ich podstawowe przeznaczenie.

Lata po II wojnie światowej sprzyjały szalonym wynalazkom. Należały do nich bez wątpienia amerykańskie, angielskie, a także radzieckie samoloty, których prędkość zbliżała się do prędkości dźwięku. Magiczna bariera wydawała się możliwa do pokonania. Jednak ilu pilotów musiało stracić życie podejmując wyzwanie przekroczenia prędkości dźwięku? Jako pierwszy dokonał tego wyczynu Charles "Chuck" Yeager na pokładzie samolotu Bell X-1. Po nim przyszła kolej na wyczyny Pierra Clostermanna i samego Willego Messerschmitta.

Lata powojenne były także okresem rozwoju lotnictwa komercjalnego. Pojawiła się wielka liczba linii lotniczych, które oferowały swoim klientom możliwość przekroczenia Atlantyku. Wreszcie świat ze zdumieniem i zachwytem przyjął najpiękniejszy samolot - "Concorde". Rozwój lotnictwa realizuje jedno z wielkich marzeń człowieka, jakim jest opanowanie przestworzy tak, aby poruszać się po niebie tak swobodnie niczym ptaki.

Najbliższe emisje

Reklama