Galeria

  • HISTORIA GRUPY THE MONKS

 

HISTORIA GRUPY THE MONKS

The Monks - The Transatlantic Feedback

reżyser: Dietmar Post, Lucia Palacio

film dokumentalny, Niemcy, 2006, 100 min.

W połowie lat 60-tych pięciu amerykańskich żołnierzy stacjonujących w RFN założyło zespół muzyki bigbitowej. Wkrótce zetknęli się z dwójką niemieckich artystów i miłośników bigbitu Karlem Remy i Waltherem Niemannem - silnymi osobowościami będącymi pod wpływem nurtu fluxus, futuryzmu i dadaizmu. To oni stali się managerami i twórcami niezwykłego wizerunku zespołu.

Całościowa koncepcja zrywała ze wszystkim, do czego publiczność była przyzwyczajona - Monksi ścięli włosy na krótko, wygolili sobie mnisie łysiny, a zamiast krawatów nosili stryczki. Ich muzyka była minimalistyczna i agresywna, a prowokująca i dadaistyczna estetyka daleko wyprzedzała swój czas. W radykalnych i ironicznych tekstach i songach antywojennych komentowali sytuację polityczną. Zamiast "I Love You" śpiewali "I Hate You", zyskując miano anty-Beatlesów.

Ten muzyczny film dokumentalny o zespole, który był zarazem projektem artystycznym, rekonstruuje w obszernym materiale archiwalnym oraz osobistych wspomnieniach pięciu muzyków proces formowania się zespołu The Monks w latach 60-tych. Opowiada również o tym, jak potoczyły się późniejsze losy artystów, uważanych dziś za prekursorów wielu nowoczesnych nurtów muzycznych.

Najbliższe emisje

Reklama