Galeria

  • HISTORIA FUTBOLU
  • HISTORIA FUTBOLU
  • HISTORIA FUTBOLU

 

HISTORIA FUTBOLU

History of Football

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2000, 52 min.

"Czasem myślę, że najbardziej cenię gola, którego zdobyłem ręką. To było uczucie podobne do kradzieży Anglikowi portfela" - Diego Maradona.

Trudno ustalić początki piłki nożnej. W grę przypominającą dzisiejszy futbol grano już w prekolumbijskiej Ameryce. Sama nazwa pojawiła się najprawdopodobniej w średniowiecznej Anglii. Określała ona sport plebsu, który w odróżnieniu od arystokracji grywającej na koniach, polegał na grze "on foot" (z ang.). Amatorów kopania piłki było w Anglii coraz więcej, w połowie XIX wieku zorganizowano pierwsze oficjalne rozgrywki, a w 1863 roku powstał Angielski Związek Piłki Nożnej, który ostatecznie ujednolicił przepisy gry. Dziś na punkcie futbolu zwariował cały świat, każdy mały chłopiec marzy, by zostać piłkarzem, a emitowane na żywo w telewizji mecze sprawiają, że pustoszeją ulice.

Seria niezwykle autentycznie przedstawia tą dyscyplinę sportu, która przynosi więcej ekscytacji, pasji i adrenaliny niż jakikolwiek inna. Tutaj ciśnienie podnoszą wywiady z legendami futbolu i współczesnymi gwiazdami: Pelé, Maradoną, Ronaldo czy Zinedine Zidanem. Twórcy docierają do źródeł piłki nożnej, analizują jej ewolucję i kult, jakim kibice otaczają ulubione kluby i graczy. Każdy odcinek porusza inną sferę świata futbolu. To opowieść o największych piłkarzach, którzy odcisnęli piętno na historii piłki i analiza dziejów sportu, który stał się przyczyną globalnej obsesji, okraszona wypowiedziami Hugo Sancheza i wielu wybitnych historyków. Cztery epizody poświęcone są futbolowi w Brazylii, Afryce, Ameryce Południowej, Europie i tamtejszym drużynom, które zmieniły "bieg" piłki nożnej. Z kolejnych dowiemy się, jaki wpływ ma futbol na światową kulturę, jakie są jego relacje z mediami, jak tworzyły się piłkarskie organizacje np. FIFA. Dokumentalną serię zakończy odcinek poświęcony przyszłości światowej piłki nożnej, zawierający wypowiedzi ekspertów np. Zico.

Najbliższe emisje

Reklama