⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • HISTORIA AMERYKAŃSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ

 

HISTORIA AMERYKAŃSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ

A Journey Through American Music

reżyser: Christopher Walker

film dokumentalny, Wlk Brytania, 2007, 47 min.

Znany aktor i miłośnik muzyki Morgan Freeman opowiada o historii i rozwoju amerykańskiego bluesa, jazzu i soulu.

Blues narodził się ponad 100 lat temu w Missisipi w USA. Morgan Freeman zaprasza nas do swego klubu Ground Zero w Clarksdale, Missisipi, gdzie rozpoczyna opowieść o pieśniach biednych Afroamerykanów z plantacji bawełny, które w później stały się inspiracją dla takich sław, jak Bob Dylan, Jimi Hendrix, Eric Clapton czy The Rolling Stones. Blues to muzyka, która dała początek rock & rollowi. Poznamy jego historię od korzeni afrykańskich, poprzez mistrzów z terenów delty Missisipi takich, jak Robert Johnson, po odmianę bluesa miejskiego, głównie z Chicago, z takimi sławami, jak BB King, Buddy Guy, Clarence "Gatemouth" Brown i Etta James. W latach 60. XX wieku rozwijała się odmiana bluesa brytyjskiego, a muzyka, którą biali artyści m.in. John Mayall, The Rolling Stones, Fleetwod Mac, Led Zeppelin i Eric Clapton tworzyli o tysiące mil od miejsca jej narodzin, delty Mississipi, wpłynęła na rozwój rocka, a nawet hard rocka.

Wielu ekspertów zgadza się z twierdzeniem, że jazz ma olbrzymi wkład w rozwój światowej kultury minionego stulecia. Miejscem jego narodzin jest Nowy Orlean, skąd pochodzi jeden z najbardziej znanych artystów związanych z tym gatunkiem, trębacz i wokalista, Louis Armstrong. Jazz to mieszanka muzyki afrykańskiej, europejskiej i elementów bluesa. Poznajemy jego historię od wczesnych czasów Dixielandu, ery wielkiego Duka Ellingtona i Counta Basiego, gdy muzyka ta podbiła Stany i stała się najpopularniejszym gatunkiem w kraju. Muzyczna podróż wiedzie nas dalej poprzez lata 40. i 50. - czas rozwoju bebopu i free jazzu. Na ekranie pojawi się John Coltrane i Miles Davis oraz jego uczniowie, Herbie Hancock i Wayne Shorter.

Soul ma swe korzenie w latach 50. XX wieku. Powstał z połączenia dwóch afroamerykańskich form muzycznych: pieśni gospel Południowego Kościoła Baptystów i rhythm and bluesa. Powszechnie uważa się, że ojcem soulu jest Ray Charles, który w 1954 roku zaśpiewał piosenkę "I Got A Woman", będącą pieśnią gospel z muzyczną oprawą r'n'b. Dla wielu ten moment jest datą narodzin muzyki soul. Wśród najbardziej znanych wykonawców gatunku zobaczymy Salomona Burkego, Neville Brothers, The Supremes i Gladys Knight. Wystąpią też takie gwiazdy, jak Otis Redding, Aretha Franklin i James Brown.

Najbliższe emisje

Reklama