⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

HILLARY I TENZING - ZDOBYWCY MOUNT EVEREST

reżyser: David Upshal

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1997, 59 min.

29 maja 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hillary i pochodzący z Nepalu Norgay Tenzing stanęli na wierzchołku Mount Everest. Byli pierwszymi ludźmi, którzy dokonali tego wyczynu. Niestety o ich wyprawie mówiło się wówczas bardzo dużo nie tylko z powodu wydarzenia, jakim było zdobycie najwyższej góry świata, ale także i w kontekście konfliktów politycznych nękających Azję.

Udział w ekspedycji Nowozelandczyka, czyli obywatela kraju anglosaskiego, nie mógł podobać się rządowi Indii, które kilka lat wcześniej przestały być brytyjską kolonią. W tym samym czasie Chiny okupowały Tybet odcinając w ten sposób jedną z dróg prowadzących na szczyt Mount Everest, a w Indii i w Nepalu aktywnie działali komuniści będący wówczas w obozie przeciwnym do tego, w którym znalazła się Wielka Brytania. W niektórych środowiskach zaczęto toczyć spory, czy wyczyn należy przypisać Azjatom, czy Anglosasom. Doszło do tego, że Tenzing i Hillary podpisali oświadczenie, głoszące, że na szczyt Mount Everest weszli niemal jednocześnie. Jednak w 1955 roku Tenzing wyznał, iż na wierzchołku najwyższej góry świata stanął tuż po Hillarym. Zaznaczył przy tym, że kolejność nie miała dla niego żadnego znaczenia. Obaj zdobywcy krytykowali łączenie polityki z górską wspinaczką.

Najbliższe emisje

Reklama