Galeria

  • HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI
  • HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI
  • HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI
  • HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI

 

HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI

HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI HILDEGARD KNEF. KARIERA W CIENIU SWASTYKI Felix Moeller Niemcy/Francja 2005

KNEF - Die frühen Jahre

reżyser: Felix Moeller

film dokumentalny, Niemcy/Francja, 2005, 59 min.

Hildegard Knef została gwiazdą filmową w ciągu jednej nocy po udziale w pierwszym niemieckim filmie, jaki nakręcono po zakończeniu II wojny światowej. Tytuł dzieła był znaczący: "Mordercy są wśród nas".

Dokument Felixa Moellera opowiada historię młodej artystki, odkrytej przez ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa w 1943 roku. Hildegard kochała nazistów i romansowała z nimi, ale tylko do zakończenia wojny w 1945 roku. Potem szybko wyszła za mąż za oficera armii amerykańskiej żydowskiego pochodzenia. O wcześniejszych etapach życia tej wielkiej niemieckiej aktorki, piosenkarki i pisarki niewiele wiadomo.

Film portretuje drogę, jaką odbyła Hildegard Knef, od młodziutkiej aktoreczki, debiutującej w czasach rozkwitu III Rzeszy poprzez pierwsze role w filmach realizowanych w słynnym niemieckim studio Ufa, aż po jej zaangażowanie w ostatnią bitwę o Berlin w 1945 roku. Autor dokumentu pokazuje, jak udało się jej przetrwać w powojennych Niemczech, w jaki sposób w błyskawicznym tempie stała się pierwszą, wielką, niemiecką gwiazdą filmową po zakończeniu II wojny światowej oraz jak wielkie nadzieje na rozkwit kariery wiązała z emigracją do Hollywood u boku żydowskiego męża. Zresztą, nie bez podstaw. W Ameryce z powodzeniem grała w wielu filmach (m.in. w "Śniegach Kilimandżaro") oraz na Broadwayu.

Od wytwórni filmowej Ufa do Hollywood. Od romansu z nazistą do gwiazdy światowego formatu. Losy tej młodej aktorki w czasach wielkich, historycznych przemian symbolizują arcyciekawy rozdział w historii nowożytnej, w której klęska bywa zamieniana na sukces.

Najbliższe emisje

Reklama