Higiena rasowa

Racial hygiene

film dokumentalny, Francja, 2012

Zanim naziści zaczęli realizować swój śmiertelny, wymierzony przeciw ludzkości program "rasowej czystości", eugenika była bardzo popularna wśród naukowców działających w stanach Zjednoczonych i Europie.

Nauka o "dobrym urodzeniu", której celem było stworzenie "idealnego człowieka", propagowała politykę zapobiegającą narodzinom dzieci słabych, chorych i niepełnosprawnych.

Już w 1907 roku w Stanach Zjednoczonych zastosowano pierwsze prawa eugeniki, która obowiązywała tam aż do 1970 roku. Szacuje się, że w latach 1907 - 1963 w Stanach Zjednoczonych, na mocy ustawodawstwa eugenicznego, przymusowo wysterylizowano ponad 60 000 osób. W Szwecji poddano sterylizacji 63 000 osób, głównie po II wojnie światowej. Były to osoby określane mianem "nieprzydatnych społecznie" - głównie chorzy psychicznie, epileptycy, samotne matki, ludzie ubodzy.

Film prezentuje zarówno problem polityki "higieny rasowej" od strony historycznej, jak również wypowiedzi jej ofiar, wciąż walczących o uznanie swoich krzywd, które zostały usunięte ze zbiorowej pamięci. Od Północnej Karoliny przez Szwecję aż do Niemiec, autorzy filmu zabiorą widza w przerażającą podróż, aby poznać dążenia eugeniki do stworzenia "najlepszego ze światów".

Najbliższe emisje

Reklama