Galeria

  • HERMANN GORING
  • HERMANN GORING
  • HERMANN GORING

Historia

HERMANN GORING

Göring - Eine kariere

reżyser: Jorg Mullner

film dokumentalny, Niemcy, 2006, 52 min.

"Hermann zostanie albo wielkim człowiekiem albo wielkim kryminalistą" -powiedziała podobno jego matka.

Hermann Göring był prawą ręką Hitlera, dla Trybunału w Norymberdze "Nazistą nr 1", a dla milionów ofiar uosobieniem banalności zła. Próżny, ambitny, brutalny i bardzo popularny - swego czasu nawet bardziej od Adolfa Hitlera. Jeden z twórców III Rzeszy, pomysłodawca Gestapo i pierwszych obozów koncentracyjnych. Dziś jego nazwisko odruchowo jest kojarzone z Holokaustem.

Urodził się w 1893 roku w Bawarii. Uczył się w szkole o zaostrzonym rygorze. Efektem jego edukacji był stopień porucznika, który otrzymał w 1912 roku. W czasie I Wojny Światowej służył najpierw w piechocie, a później w lotnictwie, gdzie został przeniesiony na skutek choroby.

W 1921 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Monachium, gdzie poznał Adolfa Hitlera i wstąpił do NSDAP. W 1923 roku uczestniczył w puczu monachijskim jako szef bojówek SA i został ranny. Wówczas uzależnił się od morfiny. Od 1928 roku jego kariera zaczęła nabierać rozpędu. Został posłem do Reichtagu, w 1932 roku jego przewodniczącym, a w 1940 marszałkiem III Rzeszy. Drużbą na jego ślubie był sam Adolf Hitler. W ostatniej fazie wojny, w oblężonym Berlinie, zaproponował Hitlerowi przejęcie władzy, za co ten pozbawił go wszelkich funkcji i kazał aresztować. W 1946 roku popełnił samobójstwo. Göring zażył cyjanek przed egzekucją, na którą skazał go Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.

Jest to najbardziej wyczerpujący dokument o Hermannie Göringu. Wykorzystano unikatowe materiały filmowe: nakręcone przez niego samego prywatne filmy z lat 30., pokazujące jego dom, zwierzęta i jacht - to, co miało dla niego największą wartość. Twórcy wnikliwie zanalizowali jego złożoną osobowość - nieprawdopodobne pragnienie władzy, uzależnienie od narkotyków oraz skłonność do kradzieży dzieł sztuki.

Najbliższe emisje

Reklama