Filmy podobne

sobota, 11.04 20:15
sobota, 18.04 22:00
-
-

Biografie

Henri Cartier-Bresson. Po prostu miłość

Henri Cartier-Bresson. Po prostu miłość Henri Cartier-Bresson. Po prostu miłość Henri Cartier-Bresson. Po prostu miłość Raphaël O'Byrne Francja 2001

Henri Cartier-Bresson: L'amour Tout Court

reżyser: Raphaël O'Byrne

film dokumentalny, Francja, 2001, 70 min.

Henri Cartier-Bresson był jednym z najwybitniejszych fotoreporterów w historii. Aktywny twórczo aż do śmierci, zasłynął jako artysta prowokujący, zuchwały i zawsze poszukujący nowych wyzwań.

Z wykształcenia był malarzem, ale najbardziej znany jest ze swych zdjęć, które rozpoczął robić na początku lat 30. XX wieku. W czasie wojny należał do francuskiego ruchu oporu, po roku 1945 został niezależnym fotografem. To jemu zawdzięczamy koncepcję tzw. decydującego momentu, który - uchwycony na zdjęciu - wyrażać miał kwintesencję danej chwili.

Dokument "Henri Cartier-Bresson. Po prostu miłość" ukazuje mistrza u schyłku życia, kiedy w wieku 93 lat powrócił do malarstwa i rysunku. Nadal miał wiele do powiedzenia o sztuce, z którą przede wszystkim jest kojarzony. "W fotografii jedyne co się liczy to szczęście" - przekonywał. "Musisz być gotowy i mieć oczy szeroko otwarte. Cała reszta jest dziełem przypadku".


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama