Galeria

  • HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU
  • HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU
  • HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU
  • HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU
  • HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU

 

HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU

HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU HELMUT NEWTON. MISTRZ AKTU Adrian Maben Niemcy 1989

Helmut Newton. Frames From The Edge

reżyser: Adrian Maben

film dokumentalny, Niemcy, 1989, 100 min.

Silne kobiety w wyzywających pozach - pewne siebie, dominujące, a jednocześnie spowite nieodgadnioną tajemnicą. Fotografie Helmuta Newtona nie przestają fascynować prowokującym, a jednocześnie wysmakowanym erotyzmem.

Helmut Newton urodził się w 1920 roku w Berlinie. Jego kariera fotografa nabrała wielkiego rozpędu po II wojnie światowej, gdy podjął współpracę z magazynami mody, m.in. z kultowym Vogue. Zarówno jego fotografie ze świata mody, jak i portrety czy akty, zdawały się niemym obrazem wyrażać szereg prawd o kulturze zachodnich społeczeństw. Szybko wypracował rozpoznawalny styl, którego znakami firmowymi były dramatycznie upozowane kobiece akty, pełne fetyszystycznych podtekstów. Modelki ubierał w futra i ortopedyczne gorsety, dawał im do ręki pejcze, baty i noże, fotografował nagie w metrze, kuchni czy stojące na oknie wieżowca. W tych starannie zaaranżowanych zdjęciach ukazywał głębię relacji opartych na władzy, seksualności i związkach płci. Prace Helmurta Newtona, równie piękne, co i kontrowersyjne, zamazywały granice między sztuką a pornografią. Mimo zawału, jaki przeżył w wieku pięćdziesięciu lat, nie zwolnił tempa pracy, stając się w latach 80-tych międzynarodową ikoną fotografii.

Film dokumentalny "Helmut Newton. Mistrz aktu" pokazuje wybitnego artystę przy pracy w Los Angeles, Berlinie, Paryżu i w Monte Carlo. Mówi, w jaki sposób zaznacza swą obecność i osobowość w różnorodnych pracach: przeznaczonych na wystawy, modowych sesjach zdjęciowych, reklamach, aktach lub portretach. Dotyka takich tematów, jak rola naturalnego światła w fotografii, opowiada o trudnych relacjach z drukarzami w laboratoriach oraz jak selekcjonuje dziewczyny podczas spotkań go-see. Jest złośliwy i prowokacyjny, zarówno, gdy mówi o życiu, jak i o sztuce. Jego wypowiedzi dopełniają słowa niektórych z jego modeli: Catherine Deneuve, Charlotte Rampling, Sigourney Weaver czy Karla Lagerfelda. Newton ponadto opowiada o dzieciństwie w Berlinie, spotkaniu ze swą żoną - aktorką June Brunell, sposobie, w jaki zmienił fotografię i o swoim życiu jako artyście - portreciście Salvadora Dalego, księżniczki Karoliny z Monaco, Elizabeth Taylor i innych osobistości.

Najbliższe emisje

Reklama