Historia

HELMUT KOHL - KANCLERZ NIEMIEC

Helmut Kohl. The German Chancellor

film dokumentalny, Niemcy, 2004, 45 min.

Podróż przez życie jednego z największych polityków XX wieku.

Helmut Kohl prawdopodobnie był niemieckim kanclerzem, który odniósł największe sukcesy. Gdy doszedł do władzy w 1982 roku nikt nie oczekiwał, że długo utrzyma się na tym stanowisku. Jego silny nadreński akcent i ciężkie przemówienia utwierdziły większość jego politycznych wrogów, a nawet wielu zwolenników i przyjaciół w wierze, że jest prowincjonalnym i niewiele znaczącym politykiem. Nie mogli być dalej od prawdy. Kohl przez lata udowodnił, że jest zręcznym dyplomatą, człowiekiem, który wiedział, jak uzdrowić Europę.

W momencie zdobycia władzy odziedziczył kraj dotknięty masowym bezrobociem i podzielony zdaniem na temat rozmieszczenia broni nuklearnej. Kohl z sukcesem przewodził swą koalicją w tym ciężkim okresie, przeprowadzając wiele eksperymentów politycznych, o których dowiadujemy się z pierwszej ręki. Był sił napędową zjednoczenia Niemiec. Odniósł sukces, gdy inni ponieśli porażkę, kończąc rozdział Zimnej Wojny. Niektórzy mówią, że mógł jeszcze położyć fundamenty pod Unię Europejską, przekształcając Niemcy w giganta na światowej scenie.

Ten fascynujący dokument zawiera komentarz Billa Clintona, George'a Busha i Michaiła Gorbaczowa. Wszystko to powoduje, że odkrywamy niesamowitą historię Helmuta Kohla - niemieckiego giganta.

Najbliższe emisje

Reklama