⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

HARLAN. CIEŃ "ŻYDA SUSSA"

HARLAN. CIEŃ "ŻYDA SUSSA" HARLAN. CIEŃ "ŻYDA SUSSA" HARLAN. CIEŃ "ŻYDA SUSSA" Felix Moeller Niemcy 2009

Harlan - Im Schatten von Jud Suesss

reżyser: Felix Moeller

film dokumentalny, Niemcy, 2009, 99 min.

W nazistowskich Niemczech Veit Harlan był, wraz z Leni Riefenstahl, reżyserem o największych sukcesach. Dziś jest sławny tylko z powodu niesławnego i propagandowego filmu "Żyd Süss".

Harlan był mistrzem kiczu, specjalizującym się w melodramatach i scenach śmierci, lecz także oryginalnym artystą, który skończył promując nazistowską machinę propagandową. W 1940 roku nakręcił "Żyda Süssa", w którym opowiadał biografię Josepha Süssa Oppenheimera, niemieckiego kupca żydowskiego. Film stał się jednym z najbardziej perfidnych narzędzi propagandowych do szerzenia rasistowskich założeń ideologii nazistowskiej. Musieli go obejrzeć wszyscy członkowie SS. Najgorszymi cechami: chciwością, mściwością, przestępczymi i perwersyjnymi skłonnościami obdarzono wyłącznie Żydów, podczas gdy wszyscy Niemcy byli uczciwi i szlachetni i codziennie musieli borykać się z intrygami Żydów.

Dokument "Harlan. Cień "Żyda Süssa" podsumowuje życie osobiste i karierę, zawiera liczne fragmenty filmów Harlana, a także niepublikowane dotąd materiały z jego archiwów rodzinnych. Dziś, choć reżyser jest praktycznie zapomniany, jego rodzina wciąż zmaga się z ciemną przeszłością niemoralnego artysty.

Najbliższe emisje

Reklama