HARISH PATEL I KINO HINDUSKIE

reżyser: Roger Michell

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1995, 52 min.

Historia hinduskiego przemysłu filmowego, widziana przez pryzmat życia i działalności Harisha Patela, aktora z Bombaju.

Ośrodek filmowy w tym mieście nazywany bywa Bollywood (aluzja do Hollywood). Tryb pracy tutejszych studiów filmowych sprawia, że często jeden aktor odtwarza dziesięć różnych postaci filmowych jednego dnia!

Harish Patel dał się poznać brytyjskim telewidzom, dzięki kilku rolom w angielskich filmach. Tymczasem pochodzi on z Bombaju, gdzie wymieniany jest w rzędzie najlepszych aktorów. W Indiach artyści mogą jednocześnie, w ciągu kilku miesięcy, pracować nawet nad dwunastoma różnymi filmami. Oznacza to, że Patel jest codziennie obecny na planie trzech lub czterech filmów. Musi więc pokonywać wszechobecne korki Bombaju, żeby dotrzeć na miejsce powstawania kolejnych zdjęć. Zdarza się, że w pośpiechu zapomina o treści filmu, w którym ma się wcielić w postać głównego bohatera!

Realizator filmu przedstawia dzień powszedni z życia Patela, od wczesnych godzin rannych do późnego wieczoru. Indiom coraz trudniej jest utrzymać rodzimą produkcję w dobie wielkiego zalewu amerykańskich filmów oraz wzrastającej popularności telewizji satelitarnej.

Najbliższe emisje

Reklama