HARD ROCK CAFE, CZYLI PRZYBYTEK WYBRAŃCÓW

Hard Rock Treasures

reżyser: Martin Melhuish

film dokumentalny, USA, 2005, 90 min.

Wyjątkowy "rockument", na który składają się potężna dawka historii muzyki i ekskluzywne wywiady z najjaśniejszymi gwiazdami rockowej konstelacji.

Muzyka rockowa charakteryzuje się brzmieniem gitarowym (najczęściej gitar elektrycznych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i wokalem oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów. Powstała w XX wieku w USA z połączenia rock and rolla i rythm and bluesa. Nie da się jednak jednoznacznie wskazać "ojców rocka" - wielu na ten tytuł zasłużyło, a jeszcze więcej jedynie wypłynęło na fali popularności tego gatunku w drugiej połowie XX wieku.

Ale Don Bernstine, kolekcjoner memorabiliów dla sieci kawiarni Hard Rock Cafe, potrafi umiejętnie wskazać, kto zrobił dla rocka najwięcej. Oprócz tego, że jest koneserem muzyki rockowej, przyjaźni się z wieloma gwiazdami prywatnie. Dzięki temu w fascynującym dokumencie "Hard Rock Cafe, czyli przybytek wybrańców" możemy zobaczyć, jak Don spotyka się z największymi legendami rocka w ich domach, studiach nagraniowych i podczas tras koncertowych. Rozmawia z nimi o najbardziej cennych dla nich nagrodach i niezapomnianych wspomnieniach. Od każdej z gwiazd dostaje pamiątkę, która powiększa jego kolekcję. Ale nie upominki są istotą filmu, tylko niepowtarzalny klimat, jaki wytwarza się wokół gwiazd muzyki rockowej oraz oni sami - zwykli ludzie, którzy na scenie zmieniają się w idoli.

Jeszcze nigdy tyle gwiazd muzyki nie wystąpiło w żadnym filmie. Są to członkowie największych grup wszechczasów - Led Zeppelin, Deep Purple, AC/DC, Mettalica, Bon Jovi, Aerosmith, The Red Hot Chilli Peppers, Black Sabbath, Kiss, Pantera i wielu więcej. Wyjątkowe wywiady zostały przeprowadzone z Jimmy'm Page'm, Brianem Wilsonem, Scottem Weilandem, Ritchiem Samborą czy Peterem Framptonem.

Najbliższe emisje

Reklama