HANS CHRISTIAN ANDERSEN. ŻYCIE BAŚNIOPISARZA

H. C. Andersen. Historien om en digter

reżyser: Piv Bernth, Maads Baastrup, Wilfried Hauke

film dokumentalny, Dania, 2005, 46 min.

Któż nie słyszał baśni o nowych szatach cesarza, brzydkim kaczątku czy też królowej śniegu? Niemal wszyscy poznali je w dzieciństwie. Jednak mało kto zna życiorys ich autora, Hansa Christiana Andersena. Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin pisarza duńscy dokumentaliści przedstawiają jego filmowy portret pełen zaskakujących wątków.

Hans Christian Andersen jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. Mimo to o jego życiu mówi się mało i rzadko - być może ze względu na trudną, skomplikowaną osobowość Andersena, a może dlatego, że jego biografia zupełnie nie pasuje do autora baśni dla dzieci.

Hans Christian Andersen pochodził ze społecznych nizin. Urodził się w 1805 roku w bardzo biednej duńskiej rodzinie z marginesu. Pisanie pomogło mu awansować w hierarchii społecznej, ale na sukces musiał długo czekać. Na początku jego twórczość była krytykowana, zwłaszcza w Danii. Dopiero w 1843 roku zdobył uznanie rodaków po tym, jak opublikował baśnie "Brzydkie kaczątko" i "Słowik". Sława otworzyła mu drzwi salonów ówczesnej europejskiej elity kulturalnej i politycznej, które pozostały otwarte aż do śmierci Andersena w 1875 roku.

Chociaż rozgłos przyniosły mu utwory dla najmłodszych, sam nigdy nie miał dzieci. Był człowiekiem niespokojnym i samotnym, który mimo sukcesu zawodowego i społecznego nie znalazł spełnienia w życiu uczuciowym. Przez lata kochał się w szwedzkiej śpiewaczce Jenny Lind. Gwiazda opery traktowała pisarza jak przyjaciela, ale odrzucała jego zaloty. W późniejszych latach swojego życia spotykał się z pewnym tancerzem, co do dziś wzbudza kontrowersje i jest negowane przez tych, którzy w Hansie Christianie Andersenie chcą widzieć jedynie autora wzruszających baśni.

Najbliższe emisje

Reklama