⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

HANDEL DZIEĆMI

reżyser: Judy Jackson

film dokumentalny, Kanada, 1995, 48 min.

Niniejszy film stanowi próbę zbadania zjawiska nielegalnego handlu małymi dziećmi w różnych rejonach świata.

Autorka dokumentu ukazuje niemoc prawną i obojętność władz wobec tego dramatycznego problemu. Analizuje ona różne przypadki adopcji i handlu dziećmi, które pochodzą przede wszystkim z krajów trzeciego świata. Opowiada także o działalności Fundacji porwanych dzieci założonej w Meksyku przez rodzinę, której porwano sześcioletnią córeczkę. Obecnie do fundacji przyłączyło się około 70 rodzin, których dzieci "zniknęły" w niewyjaśnionych okolicznościach. Władze Meksyku zdają się jednak nie dostrzegać problemu handlu dziećmi. Podobnie dzieje się w Gwatemali, gdzie dzieci są wręcz najbardziej powszechnym "towarem eksportowym". Według oficjalnych danych codziennie "znika" tu sześcioro dzieci. Prawo jest bezsilne wobec tego procederu. Wszystkim zajmują się bowiem profesjonalni prawnicy, którzy potrafią sprytnie wykorzystać luki prawne, skorumpowanie i niemoc miejscowych władz. Podobnie dzieje się w Salwadorze i innych krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Często rodziny, które adoptują dzieci nie są nawet świadome, że są one zwyczajnie porywane, lub ich rodzice są zmuszani do podpisania papierów o zrzeczeniu się praw rodzicielskich.

Niniejszy dokument obnaża prawdę o międzynarodowym handlu dziećmi, który pod płaszczykiem legalnej procedury adopcyjnej, ukrywa często tragedię wielu rodzin, a z drugiej strony niezwykle intratną działalność komercyjną, na której bez skrupułów bogacą się co sprytniejsi adwokaci.

Najbliższe emisje

Reklama