Historia

HAMID KARZAI - MĄŻ OPATRZNOŚCIOWY AFGANISTANU

Hamid Karzai - Afganistan's man of destiny

reżyser: Rajan Kapoor

film dokumentalny, 52 min.

Kiedy w 2001 roku Hamid Karzai stał się szefem rządu wyniszczonego wojnami i reżimem talibów Afganistanu mówiono, że wydał na siebie wyrok śmierci. Bo przywódca Afganistanu to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczny zawód na świecie. Jednak Karzai, strzeżony przez amerykańskich żołnierzy - swoją gwardię przyboczną - przeżył. A w 2004 roku, w pierwszych demokratycznych wyborach, został wybrany na prezydenta nowego Afganistanu.

Hamid Karzai urodził się 24 grudnia 1957 roku w Kandaharze. Jego rodzina należała do Pasztunów - klanu, który wedle tradycji związany jest z monarchią. Kiedy król Zahir, popierany przez ojca Karzaia, został wygnany z kraju za rzekomą korupcję, Hamid również opuścił Afganistan. Inwazję armii ZSRR na swój kraj opłakiwał w Indiach, gdzie wyjechał na studia. "Wtedy po raz pierwszy poczułem ból z powodu sytuacji w mojej ojczyźnie" - powie później Karzai. Do Afganistanu powrócił po odejściu bolszewików - stał się wówczas wiceministrem do spraw zagranicznych w rządzie Burhanuddina Rabbaniego. W kraju kiełkowała ideologia talibów, której Karzai dał się początkowo uwieść. Stał się ich przeciwnikiem, kiedy zrozumiał, że ci religijni fanatycy są uzależnieni od terroryzmu. "Terroryzm nie urodził się w Afganistanie. Afganistan stał się jego pierwszą ofiarą" - twierdzi prezydent Karzai, który później został gorliwym sprzymierzeńcem Ameryki w walce z Al-Kaidą i talibami.

Film "Hamid Karzai - mąż opatrznościowy Afganistanu" przedstawia początki rządów Karzaia w państwie, którego przeszłość jest jedną z najczarniejszych kart historii XX wieku. Dokument Rajana Kapoora pokazuje, jak straszne mogą być skutki chorej ideologii, jak trudno przekonać do siebie ludzi, którzy przywykli do zadawanego im cierpienia i, przede wszystkim, w jaki sposób rządzi krajem prezydent, którego wciąż ktoś próbuje zabić.

Najbliższe emisje

Reklama