⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

niedziela, 27.09 16:00
poniedziałek, 28.09 12:00
czwartek, 1.10 12:40
piątek, 2.10 08:55
-
-

Galeria

  • Halny
  • Halny
  • Halny
  • Halny

Dzika natura

Halny

Halny Halny Halny Jakub Brzosko Polska 2011

reżyser: Jakub Brzosko

film dokumentalny, Polska, 2011, 30 min.

Wiatr halny intrygował reżysera Jakuba Brzosko od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile.

Wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego została opowiedziana w filmie przez ludzi różnych profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny w jednych wywołuje pozytywne emocje, w drugich wyzwala demoniczne, autodestruktywne skłonności. Dokument jest próbą głębszej analizy tego kulturowo-społecznego zjawiska. Swoimi doświadczeniami i wspomnieniami dzielą się mieszkańcy Zakopanego i Podtatrza. Opowiadają m.in. o halnym stulecia z 1968 roku, który wiał z prędkością 288 kilometrów na godzinę, a wilgotność powietrza spadła wówczas do poziomu 23%, czyli takiego, którego się nie notuje nawet na Saharze.

Najbliższe emisje

Reklama