Filmy podobne

wtorek, 18.08 00:05
-
-

Galeria

  • HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA
  • HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA

Nauka i technika

HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA

HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA HALIFAX. HISTORIA BOMBOWCA James Hyslop Wielka Brytania 2005

Halifax At War: The Story of A Bomber

reżyser: James Hyslop

film dokumentalny, Wielka Brytania, 2005, 70 min.

Ze względu na usterki w projekcie bombowiec Handley Page Halifax był przez brytyjskich pilotów uważany za mało wartościową maszynę.

W czasie II wojny światowej celowo wyposażono więc w nie lotników kanadyjskich, ci jednak potrafili z rzekomo wadliwych samolotów zrobić wzorowy użytek. Na Halifaxach Kanadyjczycy odbyli ponad 28 tysięcy rajdów nad niemieckie cele.Tylko trzy z ponad sześciu tysięcy wyprodukowanych Halifaxów zachowały się do naszych czasów, z czego dwa wyłowiono z norweskich jezior.
Jeden z nich, zestrzelony u schyłku wojny, spadł do jeziora Mjosa i przez kolejne pół wieku spoczywał na głębokości 225 metrów. Lodowata woda zakonserwowała maszynę, dzięki czemu bez szwanku wydobytą ją w 1995 roku, poddano gruntownemu odnowieniu i przekazano muzeum w Trenton w Kanadzie.
Dokument opowiada o dziejach bombowca, przybliżając losy wyłowionego Halifaxa. W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, fragmenty rozmów z byłymi pilotami oraz konserwatorami, którzy sprawili, że samolot otrzymał szansę na drugie życie.

Najbliższe emisje

Reklama