⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

Geniusz, oszust i Stalin - jak walczono z głodem w ZSRR

The Scientist, the Imposter and Stalin: How To Feed the People

film dokumentalny, Francja, 2017, 52 min.

Dokument ten - oparty na dotychczas niepublikowanych materiałach archiwalnych - jest opowieścią o losach dwóch niezwykłych postaci, uwikłanych w nieubłaganą polityczną maszynerię. A także o niewiarygodnym naukowym skandalu, który nabiera pełnego znaczenia w czasach, gdy cały świat zastanawia się, jak można wyżywić ludzi jutra.

Historia dwóch bardzo różniących się od siebie mężczyznach: jeden z nich, Nikołaj Wawiłow, był genialnym botanikiem. Podróżował po świecie, gromadząc przykłady ogromnego bogactwa bioróżnorodności. Drugi - Trofim Łyssenko - był utalentowanym agronomem, który twierdził, że dzięki swoim pseudo wynalazkom potrafi wielokrotnie zwiększyć plony. W obliczu głodu szalejącego w latach 20. w Związku Radzieckim, każdy usiłował, na swój własny sposób, rozwiązać problem prześladujący władze komunistyczne: jak nakarmić ludzi. Geniusz umarł z głodu w stalinowskim więzieniu, szarlatan skończył jako przewodniczący Akademii Nauk... Film został wyróżniony Grand Prix ATS podczas 14. Międzynarodowego Festiwalu Naukowego w Paryżu - Pariscience.

Najbliższe emisje

Reklama